Чрезмерно питие алкохол увеличава рисковете от развитие на диабет
Неинфекционните заболявания, като захарен диабет, се разпространяват с бързи темпове в последните десетилетия. Около 6% от населението на планетата страда от този проблем. Когато злоупотребата с алкохол се комбинира със захарен диабет, последиците могат да бъдат непредсказуеми. И двете състояния оказват негативно влияние върху сърдечно-съдовата система, водят до дисфункция на черния дроб и бъбреците, както и до увреждане на ретината и неврологични нарушения.
Чрезмерното потребление на алкохол е свързано с увеличаване на риска от развитие на диабет. Освен това, на тези рискове влияят фактори като честота на употреба на алкохол, генетична предразположеност, тютюнопушене, хранителни навици и хормонален статус.
Злоупотребата с алкохол корелира с повишен риск от остри сърдечно-съдови заболявания и може да бъде причина за артериална хипертония, неишемична дилатационна кардиомиопатия, фибрилация на предсърдията и инсулт.
Хроничната консумация на етанол може да предизвика резистентност към лептин, а повишеното му ниво е една от причините за инсулиновата резистентност при злоупотребяващите с алкохол. Това от своя страна влияе на механизма на активиране на апетита, предизвиквайки увеличаване на теглото, което е предиктор за развитие на захарен диабет тип 2.
Продължителното и систематично прекомерно консумиране на алкохол снижава общата ефективност на инсулина, което води до повишаване на нивото на глюкозата в кръвта.
Много хора с алкохолна болест на черния дроб също така имат или нарушение на толерантността към глюкоза, или захарен диабет. Алкохолът е един от факторите за риск от хипогликемия, тъй като потиска глюконеогенезата, намалява нивото на хормона на растежа и заглажда чувството за хипогликемия. Рискът от хипогликемия може да бъде намален чрез едновременно приемане на храна и намаляване на дозата инсулин. Алкохолът и хипогликемията оказват негативно влияние върху когнитивните функции и интелектуалните способности на човека.
Също така е важно да се отбележи, че пациентите с диабет, които консумират алкохол, имат ниска привързаност към самоконтрол и лечение. Приемането на алкохол намалява ефективността на самоконтрол и захаропонижаваща терапия.
Вашият коментар