Ако се отказвате от нещо, закупено на Черния петък
Правото на отказ позволява на потребителите да върнат закупената онлайн стока в рамките на 14 дни. За това припомнят от Европейския потребителски център (ЕПЦ) в България във връзка с голямото пазаруване на Черния петък.
Но все пак връщането на стока има и определени условия. ЕПЦ отбел…
| | Новини
Правото на отказ позволява на потребителите да върнат закупената онлайн стока в рамките на 14 дни. За това припомнят от Европейския потребителски център (ЕПЦ) в България във връзка с голямото пазаруване на Черния петък.
Но все пак връщането на стока има и определени условия. ЕПЦ отбелязва и петте ключови точки, които потребителите трябва да знаят:
Условия за правото на отказ:
- 14-дневният срок за отказ от стоки е приложимо само за покупки от разстояние: Правото на отказ е валидно за повечето онлайн поръчки или такива, направени извън магазина (например по телефон). Стоки, купени в магазин, не са обхванати в тази опция. Все пак някои магазини може доброволно да предлагат връщане на покупки на място, затова е добре да проверите предварително.
- Уведомете в рамките на 14 дни: За да използвате това право, трябва да информирате продавача за решението си в срок от 14 дни след получаване на стоката.
- Лесен процес: Уведомяването на продавача може да бъде толкова просто, колкото изпращане на имейл – не е необходимо официално писмо. Потребителите трябва да запазят доказателство за своето уведомление. Обърнете внимание, че някои магазини разчитат на специална система за връщане – винаги проверявайте конкретните условия за връщане на магазина.
- Върнете в рамките на 14 дни след уведомлението: След като информирате продавача, имате още 14 дни, за да изпратите стоките към него. Те не трябва да са използвани и е необходимо да бъдат в оригиналната си опаковка и с всички етикети. В противен случай търговецът може да се възползва от правото си да върне само част от платената цена, като задържи сумата, с която се е обезценила стоката.
- Разходите за връщане може да са за ваша сметка: Обикновено потребителите поемат разходите за връщане, но само в случай, че търговецът изрично ги е уведомил предварително за това. Някои магазини предлагат безплатно връщане, така че проверете политиката на продавача, ако решите, че ще се откажете от своята покупка.
Какво е изключено от правото на връщане?
- Персонализирани или направени по поръчка продукти. Това означава, че няма как да върнете чаша с лика на домашния любимец или тениска с надпис “Най-добрата баба”, например.
- Отворени здравни или хигиенни продукти: Веднъж разпечатани, те не могат да бъдат върнати поради здравни и хигиенни причини. Все пак, някои търговци приемат обратно бельо или бански костюми, при определени условия. Проверете ги!
- Дигитално съдържание: Ако е достъпено или изтеглено след покупката, дигиталното съдържание няма как да бъде върнато.
- Билети за събития и резервации: Услуги с ограничен срок като пътувания, билети, резервации за хотели или наем на автомобили, също са изключени от това право.
Все пак има и ситуации, в които закупените продукти могат да бъдат върнати и след изтичането на 14-дневния срок и това е, когато стоката е дефектна. От ЕПЦ посочват, че при такава ситуация потребителите имат право на ремонт, замяна или възстановяване на сумата съгласно законодателството на ЕС.
Вашият коментар