Skip to main content

Тромбофлебит: симптоми и лечение

Тромбофлебит – Опасно усложнение на варикозата

Тромбофлебит е възпалително заболяване на вените, което може да доведе до сериозни усложнения. Научете как да разпознавате симптомите и какви методи за лечение съществуват.
Снимка на крака с видими симптоми на тромбофлебит, показваща зачервяване и оток около вените.

Тромбофлебит е сериозно заболяване на вените и се счита за едно от най-сериозните усложнения на варикозата. В медицинската практика той е известен още като тромбоза на повърхностни вени и ТПВ. Най-често това състояние се наблюдава при възрастни хора, както и при хора, които водят заседнал начин на живот и имат наднормено тегло.

При ранна диагностика и навременна консултация с лекар, тромбофлебитите могат да бъдат успешно преодолени. За тази цел се прилагат медикаментозни, хирургични и други методи на лечение.

Какво представлява тромбофлебитът?

Тромбофлебитът е възпаление, при което вена образува съсирек. Тромбът се прикрепя към възпалената вена, което затруднява нормалния кръвен поток. Възпалителният процес засяга и околната кожа и подкожна тъкан – засегнатата област зачервява, подува се и отича.

Тромбофлебитът не се ограничава само до вените, засегнати от варикоза, а може да се разпространи и в невъзпалените вени. Ако лечението не започне навреме, възпалението може да засегне и дълбоките съдове.

Причини за възникване на тромбофлебит

Варикозата е основен фактор, предразполагащ към развитие на тромбоза. Също така, на заболяването са подложени хора с наднормено тегло, които работят на стол или имат ниска физическа активност, особено по време на бременност.

Ненаследствените причини за тромбофлебит могат да бъдат разделени на три основни групи:

  1. Проблеми с кръвообращението. Застой на кръвта може да се наблюдава в следствие на варикозно разширение на вените, компресия на съдовете от тумори или кисти, или продължително обездвижване на крайниците. Лошото кръвообращение може да бъде и резултат от инсулт, парализа, анатомични аномалии в развитието на вените и хиповолемия.
  2. Повреждания на вътрешните стени на съдовете. Тези проблеми могат да се появят след наранявания, например при инсталиране на ендовазални катетри или различни инвазивни устройства, протезиране на вени, хипоксия и сепсис. Инфекциозни заболявания, сериозни травми с обилна загуба на кръв или обширни изгаряния също могат да доведат до увреждане на венозните стени.
  3. Предразположеност на кръвта към образуване на съсиреци. Това състояние може да се наблюдава при заболявания като полицитемия, нефротичен синдром и миелопролиферативни патологии. Съсиреците в кръвта могат да се образуват и поради обезводняване на организма, наличието на злокачествени тумори, прием на хормони или химиотерапия. По време на бременността, повишените нива на естроген и след раждане също увеличават риска.

Освен това, у някои хора може да съществува наследствена предразположеност към тромбофлебит.

Тромбофлебит и варикозно разширение на вените

Тромбозата се различава от варикозното разширение на вените по характера на заболяването. Варикозата е свързана с повишено налягане във вените, които имат изтънени и нееластични стени. От друга страна, тромбофлебитът представлява възпаление на венозните стени с образуване на тромби.

Съществуват и различия в симптомите. При варикозата се наблюдава тъпа болка, вените се издуват и се вижда тяхната извита форма. Кожата в засегнатата област става бледа, а сините вени просветват. При тромбофлебит, в зоната на възпаление се чувства натискаща и пронизваща болка, а кожата в тази област почервенява. Например, при опипване на глезените, могат да се усетят уплътнения и бучки.

Видове тромбофлебит

Тромбофлебитите се разделят на няколко вида в зависимост от следните параметри:

  • Зона на поражение. Тромбофлебитът може да бъде мигриращ или локален. При мигриращия, съсирек се образува на едно място, след което изчезва и след време се появява на друго. Локалният тромбофлебит остава на същото място, където е възникнал.
  • Наличие на патогени (инфекции). Има септичен тромбофлебит, при който инфекцията бързо се разпространява с кръвотока, което води до сепсис. Това може да се случи след раждане, оперативно вмешателство или рожисто възпаление. Лечението се провежда с антибиотични средства. Съществува и асептичен тромбофлебит, при който не се наблюдават инфекции, а възпалението произлиза от травма.
  • Размер на тромба. При оклузивен тромбофлебит, просветът на съда е напълно блокиран. Оттокът на кръвта е нарушен, което може да доведе до отмиране на тъканите, в такъв случай е необходима спешна операция. При неоклузивен тромбофлебит, тромбът частично блокира вената. Кръвообращението е нарушено, но не спира напълно.
  • Масштаб на патологичния процес. Повърхностният тромбофлебит се локализира в подкожните вени и веднага дава знак за себе си: температурата се повишава, кожата почервенява, появяват се уплътнения. Лечението обикновено е медикаментозно. При неправилно или забавено лечение, заболяването може да се развие в тромбофлебит на дълбоките вени, което води до по-сериозни симптоми.

Стадии на развитие на заболяването

Тромбозата преминава през следните стадии:

  • Остра фаза. В този период се появяват ярки признаци на тромбофлебит. Тази фаза обикновено продължава около месец. Остри тромбофлебити могат да бъдат негнойни или гнойни, съпроводени с абсцеси и некроза (отмиране) на тъканите.
  • Подостра фаза (стихаеща). Това е опасна фаза, в която остри симптоми на тромбофлебита намаляват, но не изчезват напълно. Подуването преминава, но уплътненията остават, кожата все още е зачервена, а вените стават сини. Продължителността на подострата фаза е около два месеца.
  • Хронична фаза. Ако след 2–3 месеца от откритие на заболяването не се започне лечение, то преминава в хронична форма. При това може да липсва болка, но краката ще продължават да се подуват, бързо ще се уморяват и ще сърбят.

Започвайки лечението в острата фаза в рамките на две седмици след появата на симптомите, резултатите ще бъдат много добри: тромбът ще се разтвори и опасните последствия ще бъдат избегнати.

Основни симптоми

Основният признак на тромбофлебит е наличието на уплътнения (тромби), които са осезаеми при опипване на съда. Заразената област зачервява и отича, чувствителността на кожата се повишава. При тромбофлебит вената синеят и се откроява под кожата, уплътнява се и става по-топла от околните тъкани.

Възпалената област е болезнена, появяват се усещания за боцкане и разширение. В зависимост от местоположението на засегнатата зона, болката може да се излъчва към слабините, кръста или долната част на корема. Температурата на тялото може да се повиши, достигайки до 39 °C.

В крака се усеща тежест и слабост, което затруднява ходенето и дори стоенето. В легнало положение е трудно или невъзможно да се вдигнат долните крайници, а завъртането на стъпалото може да бъде затруднено.

Опасностите от тромбофлебита: възможни усложнения

Опасността от тромбофлебити се състои в това, че тромбът може да се откъсне и да се премести с кръвния поток в други участъци на венозната система. Едно от усложненията на заболяването е тромбоемболия на белодробната артерия, при която тромбът запушва белодробната артерия. Тази ситуация заплашва живота на пациента, ако не се осигури незабавно лечение.

Тромбозата в напреднал стадий може да доведе до хронична венозна недостатъчност. В това състояние се нарушава венозният отток, краката отичат, появяват се съдови “звездички” и болкови усещания.

Диагностика на заболяването

Диагностиката и лечението на всички видове тромбофлебити се извършват от флеболог. Първоначално той изследва външните симптоми, установява локализацията на тромба и зоната на поражение на базата на болковите усещания.

По-точни данни лекарят получава с помощта на ултразвукова ангиосканиране (визуализация на съдовете за оценка на проходимостта), реовазография (анализ на кръвообращението в краката), доплерография (ултразвуково изследване) и КТ-венография (компютърна томография с контрастно вещество).

Също така, се провеждат кръвни тестове за коагулация, наличие на С-реактивен протеин, ниво на левкоцити, D-димер и др.

Методи на лечение

Медикаментозно лечение

За лечение на различни форми на тромбофлебити се използват нестероидни противовъзпалителни лекарства. Назначават се антикоагуланти за разреждане на кръвта и предотвратяване на коагулацията, ангиопротектори, които увеличават тонуса на съдовете, и флеботоники, които укрепват и увеличават еластичността на стените на вените. За отстраняване на тромба се използват дезагреганти и лекарства с фибринолитично действие. Антибиотиците се предписват при разширен тромбофлебит или гнойна форма на заболяването.

Компресионна терапия

Компресионната терапия включва използването на компресионни чорапи или чорапогащи, бандажи и ръкави. Тези мерки помагат за ускоряване на кръвния поток в съдовете и предотвратяват образуването на тромби или увеличаването на техния размер. Освен това, тези изделия облекчават болките и намаляват отока.

Физиотерапия

Физиотерапията обхваща процедури като магнитотерапия, инфрачервено лъчение, ултравиолетово облъчване и дарсонвализация. Чрез тези процедури може да се намали възпалението, да се подобри кръвообращението и да се ускори възстановяването на вътрешните венозни стени.

Хирургическа намеса

Хирургичното лечение се назначава при нарастване на тромба и заплаха от пълно запушване на вената. Сгустъкът кръв се отстранява чрез кросектомия, тромбектония или инвагинационно стрипиране. Също така се прилага стентиране, при което вената се разширява чрез поставяне на специален балон.

Лечение с лазер (ЕВЛК, ЕВЛО)

Лазерът въздейства на повредените участъци и термично обработва засегнатите съдове отвътре. В резултат на това кръвният поток по засегнатата вена спира и тя с времето се разтваря. Този метод е напълно безопасен и малко инвазивен. След процедурата не остават белези или шевове.

Общи препоръки и противопоказания

На пациентите с тромбофлебит е важно да носят удобни обувки с равна подметка, редовно да приемат предписаните от лекаря медикаменти и да спазват диета. Силните натоварвания на краката са забранени, затова е необходимо да се избягват физически упражнения, свързани с вдигане на тежести, и да се откажат обувките на токчета. От спортовете е препоръчително да се избират плуване, колоездене и пешеходни разходки.

Също така, пациентите с тромбофлебит не трябва да правят масаж на краката, да носят чорапи или гетри с плътни ластици, които могат да стегнат съдовете. Забранено е и премахването на космите по краката с восък или епилатор, посещаването на бани и слънчеви бани.

Профилактика на тромбофлебита

Важно е да се лекуват навреме заболяванията на вените и да не се допуска напредване на варикоза. Носенето на компресионни чорапи е особено важно за хората от рисковите групи. Също така, правилното хранене и намаляването на мазнините в диетата са от съществено значение, тъй като те са една от причините за образуването на тромби.

Освен това, за да се предотврати тромбофлебит, е необходимо да се движите повече и да спортувате. Посещавайте флеболог при появата на симптоми на заболяването и на планови прегледи. При необходимост следвайте предписаните от лекаря флеботоници, които подобряват оттока на кръвта.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *