Трофични язви при варикоз. Причини и лечение
Трофичните язви представляват сериозно усложнение на варикозната болест, поради което често се наричат варикозни язви. Те се наблюдават при осем от десет пациенти, страдащи от хронична венозна недостатъчност на крайниците. В контекста на общото население, на варикозни язви на краката страда един на всеки хиляда души. В Москва, с население от 12,5 милиона души, това означава, че поне 12 000 жители имат варикозни язви, което е съпоставимо с населението на Суздал.
След появата на трофична язва, тя прогресира и, ако не се проведе адекватно лечение, води до значително намаляване на качеството на живот. В напреднали случаи може да доведе до инвалидност или дори загуба на крайник.
Причини за образуване на варикозни язви
Основната причина за появата на язви на краката при варикоз е нарушеното трофично (хранене) на тъканите. Вените не успяват да се справят с натоварването и се разширяват под влияние на повишено налягане в кръвта. Когато кръвта застоява, тъканите не получават достатъчно кислород и хранителни вещества. С времето процесът се разширява, нервните влакна атрофират, а чувствителността намалява.
Трофичните язви при варикоз се делят на първични (истински) и вторични. Първичните се образуват на стената на разширената вена, като основен тригер е разкъсването на варикозния възел и нарушаването на целостта на кожата.
Вторичните язви се образуват над засегнатата вена, там, където трофиката на тъканите е значително нарушена. Всяко малко нараняване – сресване, порязване, натъртване или сърбеж – може да задейства опасния процес на образуване на язви.
Ситуацията може да се влоши от заседналия начин на живот, продължително стоене, работа, при която се стои „на крака“, честото охлаждане на краката, повдигането на тежести и дори от пушенето. Компликации могат да се появят и от носенето на тесни или неудобни обувки.
Стадии на развитие на язвите при варикоз
Варикозната язва на крайниците се развива постепенно. Първоначално, кожата над варикозния възел променя цвета си на интензивно розово, след което става багрово-червена. По-късно кожата става блестяща, гладка, тънка и суха, появява се сърбеж и лющене. Появяват се микротрещини, които бързо преминават в ерозии. Без лечение те прогресират, разширявайки се дълбочинно и широчинно, и засягат подкожната мастна тъкан, мускулите, сухожилията и дори надкостницата. Варикозните язви на краката изглеждат ужасяващо и са предразположени към нагнояване. Развиващият се инфекциозен процес влошава състоянието на пациента.
Предязвена стадия на варикоз
При непокътната кожа се открива място с понижена чувствителност. Участъкът над варикоза не реагира на болка, студ или топлина, натиск и убождане. В същото време периодично се появяват усещания за убождане и спазми в областта на прасците и стъпалата. Малко по-късно част от кожата на крака, където е варикозата, става гладка и блестяща. Това е следствие от продължаващите трофични нарушения и оток на подкожната тъкан. При продължаващо разширяване на вените налягането се увеличава, кожата, изпитваща силно напрежение, се разтяга и изтънява. Пораженият участък първо бледнее, след това става синкав, а след това червенее. Пациентът усеща парене и сърбеж. На червения фон могат да се видят тъмни точки (това е пропотяването на ексудат) и некротични бледи петна.
Стадия на образуване на трофични язви
На мястото на побелелите петна и микротравмите се образуват язви – ерозии с окръгла форма, склонни към разширяване. Те „растат“ както в дълбочина, така и в ширина. Могат да се обединят и да се слеят в обща рана. Рискът от присъединяване на бактериална инфекция е висок.
Стадия на почистване
В тази фаза язвите на краката се задълбочават и придобиват характерна форма с неравни ръбове. Кожата около тях се надига поради отока, става ярко багрова и люспеста. От раневата повърхност се отделя кръвнист ексудат с неприятна миризма. При присъединяване на инфекция, секретите стават гнойни и могат да бъдат много обилни. Понякога в непосредствена близост се появяват допълнителни дефекти – трофичната язва се разпространява, засягайки съседни участъци.
Некротична стадия
Процесът продължава да напредва. Язвите се сливат в една некротична рана с неприятна миризма. Инфекцията се разпространява, и общата интоксикация на организма се увеличава. Температурата на тялото може да се повиши до 39ºC, появяват се главоболие, треска, вялост и слабост. Некрозата може да обхване мускулите и костите, като човекът изпитва силна болка. Рискът от развитие на влажна гангрена е много висок и почти винаги води до ампутация на крайника. В противен случай пациентът може да се сблъска със смърт.
Усложненията могат да се проявят при закъсняла медицинска помощ, в напреднали случаи. Те включват:
- Гангрена – некроза на тъканите, която бързо се разпространява,
- Сепсис – „заражение на кръвта“,
- Тромбоемболия – образуване на тромб в засегнатата вена и неговото отстраняване, което може да блокира кръвоносни съдове на сърцето, белите дробове или мозъка.
Всички тези усложнения при варикозата са животозастрашаващи. Те могат да бъдат избегнати, ако се потърси навременна медицинска помощ, за да се определи заболяването и да се проведе адекватно лечение.
Диагностика на язви при варикозно разширение на вените
Проблемите, свързани с варикозата, се диагностицират от флеболози. Там, където няма флеболози, хирурзите помагат при варикозното увреждане на крайниците. Трофичните язви на краката при варикозната болест изглеждат толкова характерно, че лекарят може да установи диагнозата само по време на прегледа. Допълнителни изследвания се прилагат, за да се уточни стадият на заболяването и да се оценят дълбочината на варикозната язва. За това се използват ангиография, флебография и, в отделни случаи, магнитно-резонансна томография (МРТ). Клиничните и биохимичните кръвни тестове помагат да се оцени общото състояние на организма и да се планира подходяща терапия.
За да проведе пълноценно лечение на трофичните язви, лекарят събира пълно „досие“ на заболяването: уточнява кога са се появили първите признаци на заболяването на краката, какви методи на лечение са били използвани и какъв е бил ефектът. Лекарят е заинтересован не само от местоположението на патологията, но и от общото състояние на организма. След внимателен преглед се предписва допълнително изследване, а неговият обхват зависи от множество фактори. След като лекарят събере необходимите данни, ще бъде поставена окончателна диагноза и ще бъде съставен план за лечение. Лекарят ще обсъди контрольните срокове, когато язвите на крака трябва да се изчистят и зараснат.
Лечение на трофични язви
Лечението на трофични язви при варикозата е комплексно. То зависи от състоянието на пациента и стадия на заболяването. Основната цел на терапията е да се възстанови кръвообращението, да се възвърне трофиката на тъканите и да се премахне причината за заболяването. Колкото по-рано започне лечението, толкова по-кратък е периодът на възстановяване и по-големи са шансовете за пълно оздравяване. В четвъртия, некротичен стадий, консервативното лечение е неефективно и се обсъжда единствено обемът на оперативното вмешателство.
Консервативно лечение
При лечението на трофични язви се използват антисептични и антибактериални средства: разтвори, гелове, мазила и превръзки. При наличие на инфекция се предписват антибиотици, които могат да бъдат в таблетна или инжекционна форма.
След почистването на язвения дъно се прилагат средства, които усилват регенерацията и възстановяват трофиката. За подобряване на венозния тонус се използва еластично бинтоване. Назначава се поддържаща терапия, която включва витамини, венотоници и общоукрепващи средства. Физиотерапията също е важен метод, който помага за подобряване на микроциркулацията на кръвта и храненето на тъканите. Често се използват лазерна терапия, магнитотерапия и инфрачервено излъчване.
Народните средства обаче не са ефективни и не могат да излекуват язвите. Те могат да се използват само след съгласуване с лекаря, като допълнителен метод. Гирудотерапията, проведена от неквалифицирани специалисти, може да увеличи площта на трофичните язви.
Хирургично лечение
При заплашителни за живота усложнения от варикозата, наличие на обширни участъци от язви на кожата и дълбоки рани, се налага оперативно лечение. Язвата се почиства механично с помощта на кюретки (кюретиране на раната), вакуумиране или с помощта на VAK-терапия. В тежки случаи засегнатият участък може да бъде изрязан, а мястото на дефекта да бъде затворено с кожен лоскут от бедрото на пациента. Понякога се прокарват допълнителни кръвоносни съдове, за да се възстанови кръвоснабдяването. След операцията пациентът преминава курс на рехабилитация и след това се връща към нормалния си начин на живот.
Профилактика на варикозни язви след лечение
Ако целта на лечението е постигната: кръвообращението е възстановено, нормалното хранене на тъканите е възобновено и причината за заболяването е отстранена, рискът от усложнения е минимален. Въпреки това, пациентът трябва да помни, че бъдещото му здраве зависи от него самия. Необходимо е да се следва здравословен начин на живот и постоянно да се следи състоянието на кръвоносните съдове. За целта е важно да се:
- приемат предписаните от лекаря лекарства,
- храните се правилно (изключете бързото хранене, алкохола, животинските мазнини и прости въглехидрати),
- избягвате прекомерни физически натоварвания,
- извършвате комплекс от лечебна физкултура,
- носите компресионно бельо на долните крайници,
- избирате удобни обувки,
- редовно посещавате диспансерни прегледи (два пъти в годината),
- преминавате профилно санаторно-курортно лечение.
Спазването на предписанията на лекаря относно режима, храненето и физическата активност ще помогне за избягване на рецидив на трофичната язва. Ако се обърнете към медицинския център на А. Бегма относно варикозната болест, ще получите подробна консултация от флеболог, ще уточните състоянието на вените, ще се освободите от трофичните язви и ще направите така, че те никога да не ви притесняват.
Вашият коментар