site.btaПри животните няма лицемерие, няма интереси, има само чиста любов, казва ветеринарният лекар от Разград д-р Силвина Александровa
При животните няма лицемерие, няма интереси, има само чиста любов. Това каза за БТА ветеринарният лекар и собственик на Ветеринарния център „Вива Вет“ в Разград д-р Силвина Александровa по повод професионалния празник на ветеринарномедицинските специалисти, който се отбелязва днес.
Тя разказа, че любовта ѝ към ветеринарната медицина е още от дете. „Моят баща е ветеринарен лекар и той ме запали по професията. Като ученичка ми показа всички страни – и хубавите, и лошите. Благодарение на него открих тази благородна професия и това определи впоследствие моето решение да завърша средното си образование в Техникума по ветеринарна медицина в Добрич и след това висшето си образование в Тракийския университет в Стара Загора“, обясни д-р Александрова.
Във ветеринарния център на д-р Александрова през годините разнообразието на пациентите е голямо, но основната част са кучетата и котките. Специалистите преглеждат и лекуват също зайчета, чинчили, разнообразни видове птици, папагалчета от най-малките до най-големите. „Сред най-екзотичните животни, които сме лекували, са игуани, змии, порове и един много интересен гризач дегу. Името му идва от формата на кътните зъби, които погледнати отгоре напомнят цифрата осем“, посочи ветеринарният лекар. Тя отбеляза, че дегу са много социални и доста интересни животни, които набират популярност като домашни любимци. „При нас са попадали и много диви животни, които, след като им окажем първа помощ, ги пренасочваме към специализираните центрове – Фондация „Дивите животни“ в София или към „Зелени Балкани“ в Стара Загора“, каза още д-р Силвина Александрова.
Тя обясни, че какво безпокои животните, ветеринарите разбират по поведението им. „За нас езикът на тялото на животното е еквивалентен с говора при хората. Това е първият ни ориентир. Когато имат болки в корема, животните са неспокойни, изпотяват се. Това е много характерно за конете например, които подритват с крак към корема, лягат, стават, понякога дори се самонараняват. При кучетата болките в корема се изразяват в нервност от страна на животното – то скимти, върти се, често извиват гърба си“, обясни д-р Александрова. Тя добави, че при проблем с пикочните пътища животните много често приклякват и се опитват да уринират, и веднага този език на тялото насочва лекарите къде може да потърсят проблема.
Като грешка, която най-често допускат стопаните в отглеждането на домашните любимци, ветеринарният лекар определи храненето. Според нея много стопани не си дават сметка, че даването на домашна храна, особено такава с подправки, както и на прекалено голямо количество лакомства води до стомашни проблеми, раздразнения, съответно гастрити при животните. Друга грешка, която специалистите наблюдават в практиката си, е това, че някои стопани изпадат в крайност в стремежа си да възпитат любимеца си и прибягват до много строги мерки, други пък изпълняват всяка прищявка на любимеца, което също не е добре. Неподходящото според сезона облекло, поддръжката на козината, използването на неподходящи дерматологични продукти, които водят до кожно раздразнение и до алергични реакции са също сред грешките, допускани от стопаните при грижата за питомците им. „Като грешка отчитаме и извеждането на разходка на животните бебетата, тъй като те още не са приключили целия си имунизационен цикъл“, добави д-р Александрова. Тя изрази мнение, че е много по-лесно да се общува с животните, отколкото със стопаните им. „Когато работим с животните, ние следваме нашите правила, за да достигнем до диагноза и заключения, които да помогнат в лечението. Животното се доверява и по принцип лекарят е водещ при общуването с тях. Докато с хората е малко по-трудно, защото те са с различни виждания, освен това има и много притеснителни и недоверчиви стопани“, обясни ветеринарният лекар.
Според нея ако животните можеха да говорят, може би биха изразявали понякога несъгласие с решенията на ветеринарите. „Мисля си, че ако имаха право на избор при лечението си, животните биха предпочели да няма инжекции, а да ползваме например таблетни форми. Ако аз можех да разговарям с тях, би ми било интересно да разбера имат ли хранителни предпочитания, какво обичат да ядат, харесват ли си дрехите. Също би ми било интересно какво ще кажат за разходките, дали кокетните малки кученца си харесват прическите. Определено най-любопитно щеше да ми бъде да ми отговорят на въпроса дали си харесват ветеринарния лекар“, заяви д-р Александрова.
Тя добави, че лично нея животните са я научили на търпение, преданост, състрадание, съчувствие и най-вече – да бъде добър човек. „Така, както се отнасям към животните, така се отнасям и към хората. И винаги търся и намирам начин да помогна – дали ще бъде с някаква кауза, с лечение, дарение, интервенция“, каза д-р Силвина Александрова. Със задоволство тя отбеляза, че целият екип на центъра е много активен в благотворителността. Традиционно срещу коледните и новогодишни празници ветеринарният център организира различни благотворителни инициативи в подкрепа на животните. Тази година са изработили календари, малки тефтерчета и коледни играчки, като средствата от продажбата им ще бъдат дарени в помощ на бездомните животни, обгрижвани от разградската неправителствена организация „Защита на животните в Лудогорието“. Всеки, който иска да подпомогне каузата, може да си закупи от благотворителните материали на място във ветеринарния център, намиращ се на ул. “Паркова” 17.
Д-р Силвина Александрова каза още, че по принцип водещото в избора на професията е любовта към животните, но по думите ѝ само това не е достатъчно, а се изискват и доста знания. „Младите хора, насочили се към професията на ветеринарния лекар, трябва да знаят, че се изискват много усилия, труд, търпение. Трябва постоянно да учат и да се развиват, да използват всички възможности, които предлага съвременната техника, за да бъдат полезни на себе си и на другите около тях. Да не се страхуват, да видят колко е благородна нашата професия и да не забравят, че хуманният лекар лекува човека, а ветеринарният – човечеството“, добави ветеринарният лекар.
По повод празника д-р Александрова пожела на всички хора здраве и благоденствие. На колегите си – ветеринарни лекари, пожела също да бъдат здрави, обичани, щастливи и да отстояват основните принципи на професията, за да бъдат стожери за гарантиране здравето на животните и на хората.
/ЛРМ/
Вашият коментар