Съвременни методи за лечение на захарен диабет
Захарният диабет представлява състояние, при което нивото на глюкоза в кръвта значително се увеличава. Съществуват различни видове на това заболяване. При ранна диагностика и правилно подбрана терапия, някои типове диабет могат да бъдат излекувани, докато други могат да бъдат успешно контролирани през целия живот.
Видове захарен диабет
Различават се два основни типа на заболяването – захарен диабет тип 1 и тип 2.
Към другите типове спадат:
- LADA – автоимунен захарен диабет при възрастни;
- MODY – редки, генетично обусловени видове захарен диабет;
- Гестационен диабет – може да се развие само по време на бременност.
Причини и рискови фактори за захарен диабет
Захарен диабет тип 1
Захарен диабет тип 1 е характерен с абсолютен дефицит на собствен инсулин. Причината за това е автоимунно разрушаване на бета-клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин. Заболяването често се среща в детска възраст (между 4-6 години и 10-14 години), но може да се появи и в по-късна възраст.
До момента причините за развитието на захарен диабет при всеки отделен човек не са напълно ясни. Ваксинациите, стресът и вирусни или бактериални инфекции не са причина за захарен диабет тип 1, а понякога просто съвпадат с момента на откритие на диабета. Предразположеността към автоимунни процеси може да бъде свързана с генетиката, но не е напълно определена.
Захарен диабет тип 2
Захарен диабет тип 2 е ясен пример за нарушен метаболизъм, а именно – затруднено усвояване на въглехидратите (глюкозата). При този тип диабет производството на инсулин остава нормално за дълго време, но способността на тъканите да транспортират инсулин и глюкоза в клетките е нарушена, което води до хипергликемия – повишаване на концентрацията на глюкоза в кръвта.
В контекста на захарен диабет тип 1, при тип 2 инсулинът в кръвта е в достатъчни количества. Понякога може да се наблюдава излишно производство на инсулин, тъй като организмът се опитва да компенсира проблема с транспортирането на глюкозата.
Причини:
Излишното тегло в комбинация с генетична предразположеност е основният фактор. Обикновено е необходимо да се съчетаят тези две условия. Дори и малко увеличение на теглото, разположено главно около талията, може да бъде достатъчно. Генетичната предразположеност се оценява индивидуално, в зависимост от генетичните вариации на индивида и наличието на близки роднини с диабет.
През 2017 година в САЩ, Европа и Русия за първи път бе въведено понятието ремисия и възстановяване от захарен диабет тип 2. Преди това се смяташе, че това е невъзможно. В момента медицинските изследователи в световен мащаб признават, че в някои случаи е възможно пълно излекуване от диабет тип 2. Пътят към това е нормализиране на телесното тегло.
LADA – автоимунен захарен диабет
Тази разновидност на диабета съчетава клиничната картина на захарен диабет тип 1 и тип 2. Заболяването протича по-бавно и в началните етапи може да проявява симптоми, характерни за захарен диабет тип 2. Пациентите с подозрение за LADA изискват уточняваща диагностика и индивидуално лечение, което се различава от терапията при захарен диабет тип 2.
MODY – „младият“ диабет
Това е моногенна, наследствена форма на диабет, която обикновено се появява в юношеска възраст или между 20 и 40 години. Пациентите с MODY обикновено имат семейна история на диабет, разпространен в почти всяко поколение, т.е. в такива семейства диабетът е бил открит в ранна възраст при дядовци, майки и братя и сестри.
Диагностика на захарен диабет
Основният метод за диагностика на захарен диабет са лабораторните изследвания. Най-често се определя глюкоза в венозната кръв. В някои случаи, за уточняване на диагнозата, лекарят може да назначи допълнителни тестове, например орален глюкозо-толерантен тест или непрекъснато денонощно мониториране на глюкозата в кръвта (CGMS).
За хората с установен диабет е особено важно да знаят за генетичните рискове относно други заболявания, като болести на бъбреците или сърцето, тъй като диабетът може да предизвика развитие на много от повишените рискове. Чрез генетична диагностика е възможно навреме да се планират редовни прегледи и да се получат индивидуални препоръки относно начина на живот и храненето.
Лечение на захарен диабет
След поставяне на диагнозата, на пациента може да бъде назначена консултация с различни специалисти: ендокринолог, офталмолог, кардиолог. Това е необходимо заради различната скорост на развитие на заболяването и неговите усложнения, особено съдови усложнения, които засягат бъбреците и очите. Освен това, допълнителни консултации с подобни специалисти са международен стандарт за медицинска помощ при диагностициран диабет.
Съвременното лечение на захарен диабет никога не преминава без корекция на начина на живот, което често е най-трудното за пациентите с наднормено тегло. Необходимо е да се коригира хранителният режим и да се започнат препоръчителни физически упражнения. Подкрепата на лекарите – ендокринолог и терапевт, а при необходимост и диетолог, кардиолог, психотерапевт и други специалисти – играе изключително важна роля в този етап. Без корекция на начина на живот, ефективността на терапията може да бъде намалена.
Лечението винаги включва инсулинова терапия и постоянен контрол на нивото на глюкоза в кръвта. По показания, лекарят може да назначи мониторинг с помощта на глюкомер или непрекъснато денонощно наблюдение на нивото на глюкоза в продължение на няколко дни. В последния случай може да се проучат и анализират причините за отклоненията в нивото на глюкоза при различни фактори. Това е особено важно за пациенти с нестабилни нива на глюкоза или чести хипогликемии, а също и за бременни жени с диабет. Портативният (малък) уред измерва нивото на глюкоза на всеки пет минути в продължение на 7 дни, а носенето му не влияе на обичайния начин на живот на пациента (може да се къпе и да спортува с него). Подробните данни позволяват на лекаря да получи информация за реакцията на терапията и при необходимост да коригира лечението.
Медикаментозно лечение
Лечението включва също медикаментозна терапия с глюкозо-снижаващи препарати, която винаги трябва да бъде под контрол на лекар.
Инсулинът при захарен диабет тип 2 се назначава при изчерпване на ресурсите на бета-клетките на панкреаса. Това е необходима мярка за предотвратяване на различни усложнения. В някои случаи инсулиновата терапия може да бъде предписана временно, за кратки периоди. Например, преди операция или по време на декомпенсация, когато нивото на глюкоза по някаква причина става високо. След „пика“, човек отново се връща към редовната медикаментозна терапия.
Лечението на гестационен диабет основно се състои от корекция на хранителния режим и начина на живот на бъдещата майка, както и строг контрол на нивото на глюкоза. Само в някои случаи може да бъде предписана инсулинова терапия.
Помпи и съвременни методи за измерване на нивото на глюкоза в кръвта
Инсулиновите помпи предлагат повече възможности за контрол на диабета. Терапията с помощта на помпи позволява въвеждане на инсулин в дози и режим, максимално близки до естествената работа на здравата панкреас. Контролът на нивото на глюкоза е необходим, но неговата честота намалява.
Помпите позволяват намаляване на дозите инсулин, броя на инжекциите и стъпката на дозиране, което е изключително важно за деца и пациенти с висока чувствителност към инсулин. Инсулиновите помпи представляват малко устройство с резервоар, напълнен с инсулин, което се закрепва на тялото на пациента. Инсулинът от помпите се прилага безболезнено: той се подава чрез специален микро-катетър. Обучението на пациента или родителите относно правилата за изчисляване на дозите инсулин и самоконтрол на нивото на глюкоза в кръвта е задължително. Много е важно пациентът да бъде готов да се учи как да управлява помпата и да анализира получените резултати.
Вашият коментар