Skip to main content

Възстановяване след операция на варикозни вени

Как проходит възстановяването след операции на вените?

Пациент изпълнява рехабилитационни упражнения след операция на варикозни вени, следвайки указанията на медицински специалисти.
Снимка на рехабилитационни упражнения след операция на варикозни вени, включваща пациент, който изпълнява нежни движения в комфортна обстановка.

Хирургичното отстраняване на засегнатите от варикоза вени не е последната битка в борбата с това заболяване. За пълното възстановяване след операцията е от съществено значение да се спазват указанията на лекаря в течение на 2 до 6 месеца и да се направят значителни промени в начина на живот. В противен случай процесът на възстановяване на функционалността на кръвоносните съдове може да се проточи.

Хранене след операция на вените

По време на рехабилитация след операция на варикозните вени на краката е важно да се консумират храни, които разреждат кръвта и укрепват стените на съдовете. Следва да се направи корекция в хранителния режим и да се намали приемът на мазнини и въглехидрати, особено ако имате наднормено тегло.

Препоръчва се храната да се готви на пара или да се пече, а не да се пържи. Зеленчуците е най-добре да се консумират сурови, тъй като те също разреждат кръвта. Солта и подправките задържат вода в организма, което води до оток, затова е необходимо да се избягват пушените, пикантните и солените ястия.

Ежедневното меню трябва да включва храни, богати на:

  • Витамин C. Аскорбиновата киселина укрепва стените на съдовете и разрежда кръвта. Освен цитрусовите плодове, витамин C се съдържа в различни видове зеле, шипка, облепиха и касис.
  • Витамин P. Рутинът укрепва и прави стените на съдовете по-еластични. Този витамин се намира в ягоди като грозде, череши и черен касис.
  • Омега полиненаситени мастни киселини, протеини и таурин. Тези вещества увеличават еластичността на кръвоносните съдове и се съдържат в изобилие в морските дарове, както и в нерафинираните слънчогледово, зехтин и ленено масло, които забавят процеса на образуване на тромби.
  • Фибри. Грубите влакна тонизират червата и повишават имунитета чрез нормализиране на чревната микрофлора. Фибри можете да намерите в свежи зеленчуци, зърнени храни и пълнозърнест хляб. Растителните храни, съдържащи груби влакна, са от съществено значение.

Питейен режим по време на рехабилитацията

По време на възстановяването е особено важно да се обърне внимание на питейния режим. Най-добре е да се консумира чиста вода без газ или билкови настойки с лек диуретичен ефект, след консултация с лекаря. Допустимо е също да се пият сокове от плодове, ягоди и зеленчуци без добавена захар.

Разбира се, алкохолът не е сред препоръчителните напитки, а кофеинът следва да се ограничи максимално.

Възстановителна гимнастика

Лекарят може да предпише лечебна физкултура, но гимнастиката трябва да бъде дозирана и да не предизвиква преумора. За да се избегне застой на кръвта и уплътняване на вените, ходенето е оптималното физическо натоварване за оперираните крака. Преди разходка е необходимо да се носи компресионен трикотаж или да се фиксира с еластичен бинт.

Ако възстановяването протича добре и пациентът планира да се върне към силови тренировки, е важно да запомни, че през първата седмица след операцията не трябва изобщо да се вдигат тежести, а през следващите шест месеца е противопоказно вдигането на тегло над 7 кг.

Лекарства

През периода на следоперативна рехабилитация се предписва прием на медикаменти. В зависимост от състоянието на пациента, лекарят подбира витамини, минерални комплекси, диуретични и разреждащи кръвта препарати.

Компресионен трикотаж

След операцията на пациента задължително се предписва носене на компресионен трикотаж. Това могат да бъдат чорапи, гащи, колготки, легинси или еластични бинтове. Този трикотаж създава необходимо налягане върху вените на краката, стабилизирайки кръвообращението и предотвратявайки образуването на тромби.

Сложности на рехабилитационния период

Времето, необходимо за възстановяване след операция на варикоз, зависи от редица фактори:

  • състоянието на пациента;
  • типа операция;
  • квалификацията и опита на хирурга;
  • по-нататъшните действия на пациента в следоперативния период.

След операцията могат да възникнат оток и болков синдром, затова лекарят предписва обезболяващи и противовъзпалителни медикаменти. Това е нормално и не трябва да предизвиква притеснения.

В много редки случаи могат да се появят усложнения като гнойно възпаление, развитие на варикоза на здрави вени и кървене в мястото на отстраняване на вените. Тези усложнения изискват медицинска намеса.

Флеболозите извършват следните операции за отстраняване на засегнатите от варикоза вени:

  • комбинирана флебектомия;
  • минифлебектомия;
  • кросектомия;
  • над- и субфасциална превръзка на перфорантните вени;
  • микросклеротерапия;
  • компресионна склеротерапия;
  • ендовазална лазерна облитерация.

Ако планирате да премахнете дефект, който с времето може да доведе до сериозни последици, не забравяйте да запишете час за консултация с лекаря. Той ще оцени състоянието ви и ще предложи подходящи решения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *