Как правилно да измерваме артериалното налягане
Артериалното налягане (АН) е един от най-важните показатели за здравето на човек. Този параметър, представен с две числа, зависи от функционирането на сърдечно-съдовата система. Първото число показва силата на кръвния поток, който действа върху стените на съдовете по време на максимално сърдечно съкращение. Второто число отразява налягането при пълно отпускане на сърцето. Редовното измерване на артериалното налягане е необходимо, за да се избегнат безсимптомните колебания, които могат да бъдат опасни за живота.
Много пациенти не виждат нужда от контрол на налягането, когато не изпитват дискомфорт, свързан с хипертония. Въпреки това, това патологично състояние е сериозна заплаха за здравето. Според статистическите данни в България, сърдечно-съдовите инциденти съставляват около 60% от смъртността. Основният рисков фактор за развитието на опасни състояния е високото АН. Поради това е изключително важно да се следи този показател, за да се поддържа нормално ниво.
Избор на тонометър
За измерване на артериалното налягане (АН) се използват автоматични или механични тонометри, които могат да се закупят във всяка аптека.
Нека разгледаме по-подробно вариантите на устройствата:
- Механичен (сфигмоманометр): Тази версия е по-подходяща за медицинския персонал. Уредът е снабден с манометър със скала и стрелка, маншет и гума. В някои случаи има вграден стетоскоп. С гумата в пневматичния маншет се нагнетява въздух, докато систоличното налягане не се увеличи с 30 mmHg над стандартното налягане на пациента. С помощта на фонендоскопа се определят пулсовите удари. За неопитен потребител е трудно да установи нужните параметри. Много фактори влияят на точността на резултата: позицията на апарата, особеностите на нагнетяването на въздуха, проблеми с слуха или зрението на измерващия.
- Полуавтоматични: Те представляват по-модерно оборудване. Уредът е с маншет за измерване на налягането, свързан с гума и дисплей с електронна система. Както при механичния тип, въздухът се нагнетява ръчно, след което апаратът самостоятелно изгонва въздуха, показвайки цифрите на дисплея. Предимствата на полуавтоматичния тонометър включват лесно използване и автоматично измерване на пулса. Много модели определят наличието или отсъствието на аритмия. Недостатъкът е необходимостта от захранващи елементи (електричество, батерии).
- Автоматични: Те са най-простите за експлоатация устройства. Както и полуавтоматичните, те позволяват измерване на АН без стетоскоп. Различават се в два вида: за ръка и за китка. Пациентът просто трябва да прикрепи маншета над лакътя или на китката. Вграденият акумулатор в тонометъра самостоятелно нагнетява и изгонва въздуха от маншета. При правилна употреба (навременна смяна на батериите, спазване на правилата за измерване) на екрана ще се покаже максимално точен резултат. Уредът е снабден с памет за съхранение на показателите на АН и сърдечния ритъм. Препоръчваме да закупите сертифицирани тонометри с маншет на рамото, тъй като грешките при измерване са по-малки в сравнение с тези на уредите за китка.
При избора на апарат е важно да се вземат предвид следните нюанси:
- Наличие на аритмии. При пациенти с подобен проблем е нужен индикатор за аритмия.
- Размерът на ръката на пациента. В зависимост от това се подбира подходящия размер на маншета.
- Броят на хората, които планират да ползват уреда. От това зависи избора на функция за запаметяване на параметрите.
- Мястото на употреба. У дома, за правилно измерване на АН, може да се използва всяка модел. При чести пътувания или командировки, пациентът би могъл да избере компактен автоматичен тонометър с маншет за китка.
Подготовка за измерване
Измерването на АН трябва да се извършва само в седнало положение. Препоръчително е да се облегнете на стола, да поставите краката си напълно на пода, без да ги кръстосвате, и да се отпуснете.
Ръката, на която ще се измерва, трябва да лежи свободно на масата с дланта нагоре, без напрежение. По-добре е измерването да се извършва на едната и съща ръка. Първоначално е препоръчително да се избере ръката с по-високо АН.
По време на измерването не трябва да се говори. 30-60 минути преди измерването е нужно да се изключи приемането на храна, консумацията на силно кафе или чай и пушенето.
Техника на измерване
За правилно измерване на АН у дома е важно да се спазват указанията на лекаря:
- Освободете ръката до раменната става от дрехите. Важно е ръкавът да не притиска съдовете.
- Предплещето (участъкът на ръката от китката до лакътя) трябва да бъде удобно разположено на масата, така че маншетът да е на нивото на сърцето.
- Гуменият маркуч на маншета трябва да бъде на средната линия на вътрешната повърхност на предплещето, „свързвайки се“ със средния пръст.
- Важно е да се избере правилен размер на маншета. Той не трябва да притиска рамото, за да не се „завишат“ резултатите.
- Долният край на маншета трябва да бъде на 1-2 см над лакътната сгъвка.
- Измерването трябва да се извърши след 10-15 минутен отдих. Необходимо е да се направят две измервания с интервал от 2-4 минути.
Интерпретация на резултатите
Систолата е период на максимално напрежение на сърдечните структури, при който настъпва изтласкването на кръвта в най-голямата артерия – аортата. След това кръвният поток продължава по пътя на голямото кръвообращение. Систоличното артериално налягане (САН) е параметър, с помощта на който се оценява способността на сърцето да осигури непрекъснато кръвообращение, хранещо органите и тъканите. САН се обозначава с първото число, посочено преди наклонената линия. Пример за АД може да бъде 120/80, където 80 е САН.
Диастолата обозначава състоянието на максимално отпускане на сърдечния мускул. Това се случва по време на почивка на сърцето между свиванията (систолите). Нивото на диастоличното артериално налягане (ДАН) свидетелства за способността на сърдечния мускул да се отпусне и възстанови. Повишаването на ДАН (долното налягане, записвано след наклонената линия) означава некачествена сърдечна почивка. Намаляването на този показател показва дисфункционални процеси, които изискват допълнително кардиологично изследване.
Ако резултатът от измерването на кръвното налягане надвишава 140/90 мм.рт.ст., може да се твърди, че пациентът има артериална хипертония. Намаляването на показателя до 100/60 мм.рт.ст. (и по-долу) изисква изключването на хипотония при човека. Артериалната хипотония е самостоятелна нозология или може да бъде проява на основно заболяване (анемия, остеохондроза, аритмия и др.).
Важни бележки
При измерването на АД с всякакъв тонометър (механичен или автоматичен), с интервал от 2-3 минути, стойностите могат да варират. Не се плашете от това! Разликите в показанията на тонометрите не трябва да се разглеждат като проявление на неточност или неизправност на приборите. Налягането, както и другите показатели на организма, не е постоянна величина и варира през цялото време. Например, при физическо натоварване или значително психо-емоционално напрежение АД се повишава – това е физиологично; при прекратяване на натоварването, в нормални условия АД намалява след няколко минути.
За пациентите с вече установена артериална хипертония (хипертонична болест) е важен самоконтролът и воденето на дневник за АД. Това не само мотивира пациента да спазва всички препоръки на лекаря и увеличава ефективността на лечението с 20%, но и позволява на лекаря обективно да оценява ефективността на проведената терапия. Препоръчваме да носите дневника за АД при всяко посещение на лекаря.
Редовният контрол изключва вероятността от безсимптомно повишаване или понижаване на АД. Създадената навик за редовно (и правилно) измерване на АД ще помогне да се предотвратят скоковете в налягането, представляващи заплаха не само за сърдечно-съдовата система, но и за общото здраве на пациента.
Обикновено продължителното повишаване на този параметър е следствие от бъбречни и сърдечни заболявания, нарушения на обмена и автоимунни характеристики.
Хипертензията постепенно прогресира, без необходимата помощ, водеща до развитието на съдови катастрофи – инфаркт на миокарда, инсулт.
Продължителната хипотензия е опасна поради недостиг на кислород и хранителни вещества, доставяни в недостатъчно количество до тъканите на организма. Симптомокомплексът се появява на фона на прогресираща сърдечна недостатъчност, кахексия (изтощение), кардиомиопатия, проблеми с кръвообразуването.
Ежедневният контрол на показателя АД и редовният прием на предписаните от лекаря хипотензивни препарати представляват основната профилактична мярка за сърдечно-съдова патология. Важно е да се разбере, че проблемът е по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува. По тази причина тонометърът е необходим на всеки, който се грижи за своето здраве и за здравето на близките си.
Помнете, че повишеното налягане е основателна причина за медицинска помощ.
Вашият коментар