Как да живеем с диабет?
Според данни на Световната здравна организация, към 2003 година над 1 милиард души страдат от затлъстяване. То не е просто козметичен или психологически проблем, а сериозен фактор, водещ до редица заболявания, като исхемична болест на сърцето, хипертония, ставни проблеми, заболявания на стомашно-чревния тракт и дихателната система. Най-сериозното от тези усложнения е диабетът.
Как мастната тъкан влияе на обмена на веществата?
Важно е да отбележим, че мастната тъкан играе жизненоважна роля в нашия организъм и изпълнява множество функции. На първо място, тя служи като резерв от хранителни вещества. Освен това, мастната тъкан предпазва органите от наранявания и отделя редица активни вещества, които участват в метаболизма. Когато обаче балансът се наруши и мастните клетки и тъкани в организма се увеличат, започват да възникват проблеми. Диабетът се развива вследствие на недостатъчно или неправилно функциониране на хормона инсулин, който регулира нивото на захар в кръвта. Този хормон работи във всички тъкани и е от съществено значение за метаболизма на всеки орган. Когато мастната тъкан е в изобилие, инсулинът среща затруднения да работи ефективно – това затруднява усвояването на захарта.
Диабетът не е болест, а начин на живот
На глобалната сцена диабетът вече не се разглежда като заболяване, а като начин на живот. Основният метод за лечение на това състояние е нормализирането на телесното тегло. Препоръчваме да свалите поне 5 кг. Това ще се отрази положително на самочувствието, артериалното налягане и нивата на захарта. Както е известно, основната причина за появата на излишно тегло е неправилното хранене. С възрастта (това е особеност на нашия организъм) метаболитните процеси забавят, структурата на тялото се променя и намалява нуждата от храна, за което много хора забравят, продължавайки да консумират обичайното количество храна. Необходимо е да се включат физически натоварвания, които помагат на инсулина да работи ефективно в тъканите. При нужда могат да се прилагат и фармакологични средства.
Вашият коментар