Skip to main content

Здравословно хранене при диабет

Как да се храним при диабет

Здравословна диета за диабетици тип 2: разрешени и забранени продукти, съвети за поддържане на стабилни нива на захар в кръвта.
Диетичен план за контрол на диабет тип 2 с фокус върху здравословни продукти и храни с ниско съдържание на захар.

Когато лекарят предписва хранителен режим за диабетик, той взема предвид възрастта, пола, нивото на физическа активност и телесното тегло на пациента. Основните принципи на диетата при диабет включват ограничаването на сладките храни и забраната на гладуването. Ключовото понятие в тази диета е хлябната единица (ХЕ), еквивалентна на 10 грама въглехидрати. Диетолозите са разработили специални таблици, които показват съдържанието на ХЕ в 100 грама от всеки продукт. Диетата при диабет предполага дневен прием на храна със стойност между 12 и 24 ХЕ.

Човекът, страдащ от диабет, трябва да се храни съобразно тези таблици за броене на хлябни единици.

Ето няколко съвета за намаляване на нивото на захарта в кръвта:

  • Избягвайте алкохола, соковете и газираните напитки.
  • Ограничете подсладителите и сметаната, когато пиете чай или кафе.
  • Избирайте храни с ниско съдържание на захар.
  • Заменяйте сладките с по-здравословни алтернативи, например вместо сладолед, може да хапнете бананов десерт, като разбиете замразени банани с миксер.

Диета при диабет тип 2

Дори при ранните стадии на заболяването е важно да се спазват определени хранителни правила. При диабетици, които не спазват диета, клетките губят чувствителността си към инсулин поради прекомерната консумация на въглехидрати. Това води до повишени нива на глюкоза в кръвта, които остават стабилно високи. Диетата при диабет тип 2 помага на клетките отново да усвояват захарта.

Основните правила на диетата са:

  • Замяна на захарта с одобрени от лекаря заместители.
  • Предпочитание към десерти с растителни мазнини като йогурти и ядки.
  • Хранения с еднаква калоричност през целия ден.
  • По-голям прием на въглехидрати в първата половина на деня.

Диабетиците с тип 2 трябва да пият около 1,5 литра течности на ден. Преяждането е противопоказано, тъй като натоварва храносмилателната система. Също така е важно да не подценявате ефекта на няколко чаши алкохол или сладки, защото подобни прегрешения могат да отменят всичките ви усилия и да доведат до критично състояние.

Разрешени продукти

Разбирането на храненето при диабет тип 2 не е сложно. Нужно е само да знаете кои продукти можете да консумирате в ограничени количества и кои да заемат основната част от вашия хранителен режим. Знаейки как да приготвяте диетични ястия и правилно да комбинирате разрешените съставки, лесно можете да изградите пълноценно хранене, което да поддържа стабилното ви състояние. За удобство е добре в кухнята на диабетика винаги да има таблица с разрешените продукти:

Продукти за храненеВинаги разрешениРазрешени ограничено (1-3 пъти седмично)
Зърнени храниЗапарена с вряла вода зелена елда. Разрешено е 40 грама суха елда 1-2 пъти седмично.
Кореноплодни, зеленина, зеленчуци, бобовиВсички зеленчуци, които растат над земята, включително всякакъв вид зелени подправки и гъби.Корен от целина, суров морков, топинамбур, ряпа, батат, репички. Леща и черен боб – 30 грама 1 път седмично.
Плодове и горски плодовеЛимон, авокадо, червена боровинка, цариградско грозде, малина, къпина, ягода. По-добре е да се приготвят плодови сосове и подправки.Всички останали плодове трябва да се консумират извън основните хранения и не повече от 100 грама на ден.
МазниниЗехтин, бадемово и фъстъчено масло за салати. Рибено масло, черен дроб от треска.Ленено масло.
Риба, месо, яйцаДребна риба, морски дарове. Яйца – 2-3 бр. на ден. Телешко, заешко, пилешко, пуешко, субпродукти (дроб, сърце, стомах).

Забранени продукти

Неподходящата храна може сериозно да влоши състоянието на диабетика, като предизвика рязък скок в нивото на захарта. Хората с диабет тип 2 не трябва да консумират следните продукти:

  • Сладки изделия. В черния списък са захар и всички изделия, които го съдържат в големи количества. Трябва да забравите за сладолед, шоколад, мармалад, сладкиши, конфитюри, халва и всякакви други сладки изкушения.
  • Тестени изделия. Под забрана попадат сладкиши като кексове, бисквити, кифли, бял хляб и багети.
  • Мазни храни. Ястията с високо съдържание на мазнини могат драстично да повишат нивата на глюкозата. Поради това диабетиците трябва да избягват консумацията на патешко, свинско, агнешко, сланина, майонеза, сметана. Трябва също така да изключат сладък йогурт, мазна извара и сирена.
  • Полуфабрикати. Те често съдържат голямо количество ароматизатори, стабилизатори и овкусители. Не е препоръчително да консумирате рибени пръчици, готови котлети, пелмени, колбаси и наденици.
  • Транс мазнини. Вредни не само за диабетиците, но и за здравите хора. Към тази категория спадат маргаринът, хидрогенираните мазнини, спредовете, пържените картофи, хот-догите, бургерите и пуканките.
  • Плодове. Някои плодове и сушени плодове също са забранени, като кайсии, фурми, смокини, стафиди, хурма, диня, грозде, банани.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *