Skip to main content

Профилактика на инсулт

Как да избегнем инсулт при артериална хипертония?

Илюстрация на причините за хипертония и съвети за нейното предотвратяване.
Схема, илюстрираща причините и профилактиката на артериалната хипертония и инсулта.
Инфографика, показваща основните рискови фактори за артериална хипертония и методи за нейното предотвратяване. Включва данни за генетична предразположеност, възраст, полова принадлежност и начин на живот.

Лекарите често подчертават, че ако не лекувате артериалната хипертония, инсултът е неизбежен. Артериалното налягане (АН) е един от най-важните показатели на сърдечно-съдовата система. Човек може да има високо кръвно налягане, без да забелязва други симптоми на хипертония. Ако това състояние остане нелечено, то може да доведе до сериозни усложнения, включително инсулт. В тази статия заедно с терапевта от СберЗдравье, Алёна Хрипкова, ще разгледаме причините за хипертонията, нейните рискове и как да се предотврати високото артериално налягане.

Причини за възникване на хипертония

За възрастни над 18 години оптималното кръвно налягане е 120/80 или по-ниско; всяко по-високо значение вече показва хипертония. При високо налягане сърцето работи по-усилено, за да осигури кръвоснабдяване на целия организъм. С времето това постепенно отслабва кръвоносните съдове и може да нанесе щети на важни органи, включително и на мозъка.

Основните причини за повишено АН често са:

  • Генетична предразположеност.
  • Възраст. Хипертонията по-често се наблюдава при мъже след 35-годишна възраст и при жени след 45-годишна възраст.
  • Пол. До 45 години по-често страдат мъжете. От 45 до 64 години рискът от инсулт е равен и за двата пола. След 64 години жените са по-често в рисковата група.
  • Други фактори включват наднормено тегло, прекомерна консумация на алкохол, диабет, липса на физическа активност, стрес и прекалено количество сол в храната.

Хипертонията като рисков фактор за инсулт

Високото артериално налягане уврежда артериите в цялото тяло, създавайки условия, при които те могат лесно да се спукат или запушат. Инсулт настъпва, когато кръвоносен съд, който води към мозъка, се стеснява или блокира от тромб, или когато се спука. При такова събитие част от мозъка не получава необходимата кръв и кислород.

Повечето инсулти са исхемични, причинени от церебрален тромбообразуване и емболия. Много по-малък процент от инсултите са хеморагични, т.е. мозъчни кръвоизливи, които възникват при разкъсване на кръвоносен съд в мозъка или в близост до него. Преходната исхемична атака, причинена от временно образуван тромб, често се нарича „мини-инсулт“.

Мозъкът контролира движенията и мислите, затова инсултът заплашва способността ни да мислим, движим и функционираме, дори да доведе до парализа или смърт.

Профилактика

Слаби или запушени артерии в мозъка повишават риска от инсулт, затова контролът на високото артериално налягане е от решаващо значение за намаляване на риска от инсулт.

В повечето случаи за лечение на хипертония, лекарят предписва диета, физически упражнения и медикаментозно лечение:

  • Безсолна диета, богата на зеленчуци, плодове и нискомаслени млечни продукти, която помага за понижаване на АН.
  • Редовна физическа активност, съобразена с възрастта и състоянието на пациента, утвърдена от лекар, помага за намаляване на АН и тегло.
  • Специални медикаменти, които помагат за контролирането на налягането, се предписват индивидуално, в зависимост от особеностите на организма.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *