Skip to main content

Честота на измерване на артериалното налягане

Как често трябва да се измерва артериалното налягане

Как да измерваме артериалното налягане правилно в домашни условия. Научете важните стъпки и съвети за точно измерване.
Мъж измерва артериалното налягане с тонометър у дома, спокойна обстановка, сутрешен рутинен преглед.

Днес всеки от нас може да извърши стандартната медицинска процедура за измерване на налягането в уюта на собствения си дом. Не са необходими специални знания, условия или допълнителни инструменти. Достатъчно е просто да имате тонометър — устройство за измерване на налягането, което лесно можете да намерите в аптека. Процедурата е безопасна и не носи рискове за вашето здраве. Но тогава откъде идва въпросът: „Защо не трябва да измерваме налягането твърде често?“

Колко често да се измерва налягането

Здравите хора могат да измерват налягането си няколко пъти в годината, например при профилактични прегледи или обичайни посещения при терапевта. За хората с определени здравословни проблеми обаче е препоръчително да извършват тези измервания по-често, но не трябва да се прекалява. Разбира се, ако лекарят е предписал ежедневно наблюдение на налягането, тогава е необходимо да се следи. Но самоизмерването на налягането всеки ден може да бъде вредно, особено за психичното ви здраве.

Паниката, която много хора изпитват преди измерването, може да доведе до изкривяване на резултатите. Когато измервате налягането многократно, нервността ви в очакване на показанията може неосъзнато да повиши резултатите. В крайна сметка, показанията ще бъдат далеч от точни, а вашето безпокойство само ще се увеличи. Въпреки това, в други случаи процедурата е напълно безопасна и дори необходима.

Как правилно да измервате налягането

Здравите хора не трябва да се притесняват от постоянното следене на показанията — достатъчно е да ги измерват няколко пъти годишно. За хората, страдащи от високо артериално налягане, е препоръчително да измерват налягането си поне три пъти на ден.

Първото измерване трябва да се извърши сутрин, преди закуска, на гладно. Можете дори да не ставате от леглото. Единственото условие е тялото да бъде в спокойно състояние, а ръката, с която измервате, да е изправена.

Второто измерване не е обвързано с конкретно време и може да се извърши през целия ден. Единствените изисквания, които трябва да се спазват, са относно покоя (10-15 минути преди процедурата) и храненето (трябва да мине поне един час след последното хранене).

И накрая, последното измерване на налягането се прави преди лягане в аналогично състояние.

Важно! Алкохолът, кафето и всякакви други напитки, които стимулират нервната система, са врагове на измерването на налягането. Освен това не трябва да се измерва налягането веднага след гореща вана, душ или активна физическа дейност (например упражнения или качване по стълби).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *