Подкрепа от семейството при диабет. Значение на емоционалната подкрепа
Диабетът е хронично заболяване, което оказва влияние върху начина, по който организмът използва глюкозата — основния източник на енергия за клетките.
При здравия човек панкреасът произвежда достатъчно количество инсулин — хормон, който помага на захарта да проникне в клетките и понижава нивото на захар в кръвта.
При диабет тип 1 панкреасът не произвежда достатъчно инсулин. От своя страна, при диабет тип 2 организмът не може ефективно да използва произвеждания инсулин, тъй като клетките стават устойчиви на действието на хормона.
В двете случаи глюкозата не попада в клетките и започва да се натрупва в кръвта. Вследствие на заболяването могат да бъдат увредени кръвоносните съдове и нервите, което с времето може да доведе до сериозни последствия за организма. Например, при възрастни хора с диабет рискът от инфаркт и инсулт е 2-3 пъти по-висок. Също така, хората с диабет са изложени на по-висок риск от слепота, бъбречна недостатъчност и загуба на крайници.
И двата вида диабет могат да се развият на всяка възраст, но тип 1 по-често се среща при деца и тийнейджъри, докато тип 2 е по-разпространен сред хора над 40 години.
Съществуват също състояния, които се считат за предиабетни: нивото на захар в кръвта е повишено, но не достатъчно, за да бъде диагностициран диабет. По време на бременност може да се развие гестационен диабет. Тези състояния обикновено са обратими, ако бъдат навреме разпознати и предприети действия.
Симптоми
Симптомите на различните видове диабет са сходни, но при диабет тип 2 те могат да бъдат по-малко изразени. Някои от тях включват:
- Често уриниране;
- Постоянна жажда;
- Обяснима загуба на тегло;
- Силен глад;
- Промяна в зрението;
- Умора;
- Дълго незарастващи рани.
Причини и рискови фактори
Учените все още не са стигнали до точен отговор на въпроса защо се развива диабет. Известни са обаче фактори, които повишават риска от заболяване. При диабет тип 1 основната причина е генетичната предразположеност и диабет в семейството в комбинация с някои все още неизвестни фактори на околната среда. Тези променливи също играят роля в развитието на диабет тип 2. Допълнителни рискови фактори включват наднорменото тегло, заседналия начин на живот, повишено артериално налягане, както и повишен холестерол и триглицериди, синдром на поликистозните яйчници и гестационен диабет.
Профилактика
За съжаление, предотвратяването на развитието на диабет тип 1 е невъзможно. Въпреки това, съществуват методи за предотвратяване на другия тип диабет, с които може да се избегнат над 50% от случаите на заболяването.
Какво трябва да се прави?
- Спазвайте балансиран хранителен режим: повече плодове, зеленчуци, бобови растения и цели зърнени храни.
- Отслабнете.
- Увеличете физическата активност — поне 30 минути на ден, например, разходки или велосипедни разходки.
Как семейството може да помогне за намаляване на риска от диабет тип 2?
Създайте среда, която подкрепя здравословния начин на живот: занимавайте се заедно със спорт, гответе и яжте полезна храна. Също така е важно да сте наясно с рисковете и да внимавате за здравето си и на членовете на семейството.
Вашият коментар