Сахарен диабет при възрастни. Симптоми, причини и лечение
Сахарният диабет е патологично състояние, което се характеризира с постоянно повишено ниво на глюкоза в кръвта и нарушени обменни процеси.
ВАЖНО
Информацията в този раздел не трябва да се използва за самодиагностика и самолечение. При наличие на болка или друго влошаване на състоянието, диагностичните изследвания трябва да бъдат назначавани само от лекуващия лекар. За точна диагностика и правилно лечение, моля, консултирайте се с вашия лекуващ лекар. За коректна оценка на резултатите от вашите анализи в динамика, е предпочитателно изследванията да се извършват в една и съща лаборатория, тъй като в различни лаборатории за същите анализи могат да се използват различни методи и единици за измерване.
Симптоми и признаци на захарен диабет
Лицата, страдащи от захарен диабет, обикновено се оплакват от следните симптоми:
- сухота на лигавиците и жажда;
- чести позиви за уриниране;
- рязко отслабване или, напротив, наддаване на тегло;
- влошаване на зрението;
- замаяност;
- появата на гнойни образувания по кожата;
- намалена работоспособност и чести инфекциозни заболявания;
- безсъние, честа умора и повишен апетит.
Ако забележите тези симптоми (всички или част от тях), незабавно се обърнете към лекар и преминете през преглед.
Причини за възникване на захарен диабет
Основните причини за захарен диабет включват:
- отслабен имунитет;
- нарушения в обмяната на веществата;
- генетична предразположеност;
- сърдечно-съдови заболявания;
- употреба на кортикостероиди;
- нарушения в работата на надбъбречните жлези;
- заболявания на панкреаса;
- затлъстяване.
Същността на захарния диабет е, че работата на панкреаса е нарушена и не се регулира функционирането на клетките, които произвеждат инсулин. Именно той транспортира глюкозата през кръвта към тъканите.
Фактори на риск
Факторите на риск включват отслабен имунитет, чести стресове, хронични заболявания (особено ендокринни и храносмилателни), недостатъчна физическа активност, неправилно хранене, прекомерна употреба на алкохол и тютюнопушене.
Усложнения
При наличието на диабет, човек може да се изправи пред сериозни усложнения. Първо, имунитетът значително отслабва. Това води до по-продължително възстановяване при различни заболявания и може да доведе до хронични патологии.
Раните заздравяват много по-бавно. Освен това, кръвоносните съдове и нервните тъкани също страдат. Постепенно се развива атеросклероза. Възможно е увреждане на бъбреците и очите.
Друго усложнение е синдромът на диабетното стъпало. Тази област на крайника се счита за най-уязвимото място при захарен диабет. Патологичните изменения могат да доведат до възпаления, появата на язви и некроза. В напреднали случаи може да се наложи ампутация на крака.
Кога да се обърнете към лекар
Диагностика и лечение на захарен диабет от 1 и 2 тип се извършват от ендокринолог. В АО «Медицина» (клиника на академик Ройтберг), разположена на адрес 2-ри Тверски-Ямски пер. 10, можете да намерите първокласни специалисти. При появата на първите признаци на захарен диабет, било то при мъже или жени, е необходимо да се обърнете в болница.
Симптомите на захарен диабет при мъже и жени обикновено включват силна и честа жажда, учащаване на уринирането (особено през нощта), рязко отслабване и повишен апетит.
Подготовка за посещение при лекар
Ако имате подозрения за диабет, е необходимо да се обърнете към лекар. Преди да посетите кабинета на ендокринолога, е важно да обърнете внимание на:
- артериалното налягане. Периодично трябва да го проверявате (най-добре два пъти на ден) и да записвате данните. Същото важи и за пулса;
- температурата на околната среда, която е комфортна за вас;
- да изчислите броя на часовете за сън и тяхната ефективност;
- промените в теглото през последните месеци (в течение на последните 3 месеца или дори година);
- регулярността на менструалния цикъл, тъй като захарен диабет може да се появи и по време на бременност.
По време на прегледа при лекаря е важно подробно да опишете всички усещания, които сте имали през последното време, тъй като те могат да бъдат симптоми на захарен диабет. Освен това, това ще помогне за определяне на типа на захарния диабет при пациента. Не забравяйте да споменете ежедневния си режим, особено акцентирайте на хранителния си режим и количеството на приетата течност. Важно е да уточните под каква форма я получава организмът: чиста вода, кафе или чай и каквито и да е напитки.
Ако имате съмнения за захарен диабет, специална подготовка преди посещението при ендокринолога не е необходима. Изследванията, назначени от лекаря за диагностика, също не изискват предварителни мерки. Задачата на пациента е правилно да оцени състоянието си и максимално точно да опише всичко на лекаря.
Лечение
Лечението на захарен диабет от тип 1 и 2 се назначава от ендокринолог единствено след диагностика. Основната цел на терапията е да се намали нивото на глюкозата в кръвта, да се предотврати развитието на усложнения и да се облекчат неприятните симптоми. Първоначално в това помагат 9-ият стол и диетата при захарен диабет. Тя ще контролира нивото на захарта в кръвта. За целта се консумират само разрешени плодове и храни при захарен диабет, строго в определени часове и в установени количества. След диагнозата и потвърждението на заболяването, лекарят ще ви информира какво да ядете при захарен диабет и ще ви даде препоръки, които ще помогнат за подобряване на качеството на живота и избягване на неприятни последици.
Освен това, се провежда медикаментозна терапия. Само лекар може да назначи препарати, които понижават нивото на глюкоза в кръвта. При необходимост може да се въведе инсулин чрез инжекции.
Домашни средства за лечение
Изключително полезни са соковете от нар, моркови, топинамбур, картофи и домати. Препоръчва се по 1 ч. л. сок от алое. В салатите е добре да се добавят няколко зърна горчица, а лавровите листа също са много полезни.
Митове и опасни заблуждения при лечението на захарен диабет
Какви грешки се правят, когато се говори за захарен диабет:
- той се развива поради прекомерно консумиране на захар и сладкиши;
- заболяването се предава по наследство;
- захарният диабет при жени по време на бременност може да се предаде на детето;
- медът е разрешен при това заболяване;
- при това състояние е необходимо да се ограничи максимално консумацията на въглехидрати.
Всички тези факти са неверни, затова не трябва да се основавате на тях.
Профилактика
За да се избегне развитието на диабет, е необходимо да се:
- нормализира теглото;
- практикуват умерени физически натоварвания, да се занимавате със спорт и да се разхождате на свеж въздух;
- преминете на здравословно хранене, което включва много плодове и зеленчуци;
- своевременно да се лекуват заболявания на панкреаса.
Особено внимателни трябва да бъдат хората с наднормено тегло, чести стресове и неправилно хранене. Също така, захарен диабет може да се появи по време на бременност.
[…] като бързо действащо средство за облекчаване на симптомите на диабет. В следващото подробно ревю ще разгледаме какви са […]