Skip to main content

Търговските центрове искат постоянни полицейски патрули не само по празниците

Представители на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), на търговските центрове и на частните охранителни фирми бяха изслушани на заседание на Комисията по обществен ред и сигурност в Столичния общински съвет (СОС) заради зачестилите случаи на агресия и насилие в столичните …
 |   | 

Представители на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), на търговските центрове и на частните охранителни фирми бяха изслушани на заседание на Комисията по обществен ред и сигурност в Столичния общински съвет (СОС) заради зачестилите случаи на агресия и насилие в столичните молове, съобщи БТА.

Началникът на отдел “Охранителна полиция” в София Пламен Колев заяви, че СДВР постоянно извършва анализ на сигурността с цел предприемане на мерки. Той посочи, че в големите търговски центрове и около тях вече има подсилена охраната. Колев отбеляза, че моловете са частни обекти и се охраняват от частни охранителни фирми, като една от функциите на СДВР е да осъществява контрол над тези фирми. По думите му съвсем скоро са извършени поредните проверки, като не са установени проблеми.

Запитан за нарушения обществения ред около метростанциите той посочи, че още през първите дни от проверките е установена група лица, около които са намерени опасни предмети. Пламен Колев обясни, че охраната се изразява с полицай на място, а има и видеонаблюдение около входовете на метростанциите. Той посочи, че случаите на нарушаване на обществения ред намаляват.

Представителите на търговските центрове благодариха на СДВР за изпратените полицаи, които следят за сигурността. По думите им униформените създават респект у хората и спомагат за сигурността. Според тях е много важно да има промяна в наредбата, която регламентира сигурността на охранителните фирми. Представителите на моловете искат да имат контрол на достъпа на входовете на обектите, за да могат да не допускат проблемни лица да влизат в търговските обекти и да притесняват останалите посетители.

Запитани какви критерии имат търговските центрове при наемане на охранителна фирма, представители на моловете посочиха, че е важно какво е съотношението на цената и услугата, която се предоставя – колко и какви охранители ще бъдат осигурени за извършването на охранителната дейност. Те смятат, че персоналът е квалифициран. Ще бъдем благодарни, ако има засилено полицейско присъствие около търговските центрове, както и промяна в закона за сигурност, в която родителите да носят отговорност към действията на непълнолетни или малолетни извършители, изтъкнаха представителите на моловете.

“Мога да заявя, че търговските центрове са взели всички необходими мерки за подсигуряването на сигурната среда – увеличена е охраната, има повече камери за видеонаблюдение”, посочи председателят на Българската асоциация на ритейл центровете в България Манол Гойгаджиев. “Това, което ние искаме като асоциация, е да има повече подкрепа от полицията, ако е възможно, да има постоянно патрул около търговските центрове и то не само по празниците”, допълни той. Гойгаджиев смята, че трябва да бъде даден ясен сигнал към обществото, че нарушители се наказват. “По данни на нашата охранителна фирма има десетки сигнали за нарушаване на обществения ред само през последните седмици”, каза още той.

Председателят на Управителния съвет на Националната асоциация на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност Боян Боянов заяви, че профилът на извършителите е много интересен – подрастващи, на които нищо не им е забранявано от родителите, учителите и всички нива на обществото. Това каза. По думите му би могло да се договори със собствениците на търговските обекти на определена квадратура да има определен брой охранители.

Председателят на Комисията по обществен ред и сигурност Ваня Тагарева пое ангажимент да бъде намерен ресурс за превенция и недопускане на агресия в града чрез реклама. Тя отбеляза също, че трябва да бъдат фиксирани най-правилните точки за тези реклами.

Преди заседанието на комисията обединени столичните общински съветници от различни политически сили обявиха пред журналисти, че е важно цялото общество да показва нетърпимост към всякаква форма на насилие. Тагарева посочи, че СОС е първата институция, която е взела отношение във връзка с “вълната от насилие” на територията на два търговски центъра. Тя изрази надежда, че с общи усилия ще бъде намерено решение на проблема с публичното насилие, което няма място в София. Освен МВР, ангажимент имат и собствениците на въпросните търговски центрове, смята Тагарева.

Общинският съветник от ГЕРБ-СДС Екатерина Йорданова заяви, че този проблем е част от по-големия проблем за агресията в обществото. По думите й няма как с еднократни мерки да бъде решен толкова сериозен проблем и е важно в града да има организация, при която институциите и властта да си комуникират и да решават казусите веднага. Йорданова изтъкна, че трябва да има ясен механизъм. Насилието, което се случва няма реакция от заобикалящата среда, което е много тревожен факт, посочи още тя.

“Присъединявам се, че проблемът с насилието в моловете е част от по-сериозния проблем, а именно насилието в София”, каза от своя страна общинският съветник от групата на ПП-ДБ-Спаси София” Христо Копаранов. Той бе категоричен, че проблемът не трябва да бъде неглижиран, а е много важно и да е правилно адресиран. “Важно е всяка една ситуация да е оценявана като такава, каквато е – нападение от хулиганска група или нападение провокирано от омраза. Такива нападения да се квалифицират като случаен конфликт е неприемливо, смята общинският съветник. Не е приемливо, когато органите на реда пристигнат на място да установят, че извършителите са заминали за неизвестна посока”, коментира Копаранов.

Общинският съветник от “Синя София” Иван Сотиров заяви, че не може държавата и общината като институции, които имат отговорността към гражданите за подсигуряването на безопасността, да не могат да се справят с няколко хулигана в София. Той попита, щом не могат да се справят с една шепа хора, какво да се каже за организираната престъпност. “Трябва да бъдат извършени промени в нормативни наредби и закони, така и в организацията на службите за сигурност. Чувството за безнаказаност ще създаде разширяване на този проблем”, подчерта Иван Сотиров.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *